Články a návody

Bio dosky- ekologicky a moderný materiál

Bio dosky – ekologický a odolný materiál

 

Bio dosky predstavujú ekologickú alternatívu k tradičným dreveným materiálom. Ide o trojvrstvové masívne drevené dosky, ktoré sa vyznačujú vysokou pevnosťou, stabilitou a prírodným vzhľadom. Sú ideálne na výrobu nábytku, interiérových prvkov aj stavebných konštrukcií.

Zloženie a výroba Bio dosiek

Bio dosky sa vyrábajú z troch vrstiev masívneho dreva. Vonkajšie vrstvy sú lepené priebežne z jedného druhu dreva, zatiaľ čo stredná vrstva je orientovaná kolmo na vonkajšie vrstvy, čím sa zabezpečuje vyššia stabilita a odolnosť voči deformáciám. Používané lepidlá sú ekologické a neobsahujú škodlivé látky.

 

bio doska

Druhy Bio dosiek podľa dreviny

  • Smrekové Bio dosky – ľahké, cenovo dostupné, ideálne na interiérové obklady a nábytok.
  • Borovicové Bio dosky – odolné voči vlhkosti, vhodné na podlahy a konštrukčné prvky.
  • Dubové Bio dosky – pevné, luxusné, vhodné na dizajnový nábytok a schodiská.
  • Bukové Bio dosky – tvrdé a odolné, často sa používajú na pracovné dosky a dvere.
  • Jaseňové Bio dosky – elastické a esteticky príťažlivé, ideálne na stolové dosky a interiérové prvky.

Vlastnosti a výhody Bio dosiek

  • Ekologický materiál – vyrobené z prírodného dreva, bez škodlivých látok.
  • Vysoká stabilita – trojvrstvová konštrukcia minimalizuje krútenie a praskanie.
  • Odolnosť – vhodné na dlhodobé použitie v interiéri aj exteriéri.
  • Estetický vzhľad – zachovávajú prirodzenú kresbu dreva.
  • Jednoduché opracovanie – ľahko sa reže, brúsi a povrchovo upravuje.

Použitie Bio dosiek

Vďaka svojej kvalite a ekologickým vlastnostiam sú Bio dosky obľúbené v mnohých oblastiach:

  • Nábytkárstvo – výroba stolov, skriniek, postelí a dverí.
  • Interiérové prvky – obklady stien, schody, parapety a podlahy.
  • Stavebníctvo – konštrukčné prvky, drevené priečky a nosné dosky.
  • Dizajn a dekorácie – barové pulty, police, výstavné stánky.

Záver

Bio dosky sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú prírodný, ekologický a kvalitný materiál s dlhou životnosťou. Vďaka širokému spektru drevín a univerzálnemu využitiu sú čoraz populárnejšie v modernom nábytkárstve a stavebníctve.

KOMPOZITNÉ TYČE FIBEROX

KOMPOZITNÉ TYČE FIBEROX

 Kompozitné tyče sú dokonalá alternatíva drahého a hrdzavejúceho želaza.

Železobetón – betón vystužený oceľovými tyčami, bežne používaný v stavebníctve

  • Základnou chybou železobetónu je náchylnosť ocele, ktorá je použitá na jeho spevnenie, ku korózii
  • Účinky korózie ničia betón a preto nie je trvácnym materiálom
  • Objekty zhotovené zo železobetónu si vyžadujú nákladnú údržbu a opravu

 

Kompozitbetón - betón vystužený kompozitnými tyčami FiberoX

  • kompozitné tyče FiberoX sú celkovo odolné voči korózii
  • betónové konštrukcie, ktoré sú vystužené kompozitnými tyčami FiberoX sú zbavené chýb železobetónových objektov
  • kompozitné tyče FiberoX dokonale zodpovedajú stratégii vyváženého rozvoja stavebníctva

 

kompozitny roxor 1

 

Podľa stratégie vyváženého rozvoja „ budovy musia byť naprojektované z materiálov, ktoré si nevyžadujú nákladnú údržbu a opravu a zabezpečia jednoduché oddeľovanie rôznych materiálov od seba pri opravách a demontáži “.

Jedným zo základných materiálov používaných v stavebníctve je betón. Je to materiál prenášajúci napätie v tlaku a jeho pevnosť v ťahu je veľmi malá.

Zvýšenie pevnosti v ťahu sa dosahuje spojením betónu s oceľovými tyčami, ktoré slúžia k jeho posilneniu. Výsledkom takého spojenia je železobetón, bežne používaný od 19 – ho storočia. Bohužiaľ, takéto riešenie má jednu základnú chybu súvisiacu s koróziou ocele použitej na vystuženie betónu. Železobetónové konštrukcie sú často ohrozené škodlivým pôsobením vlhkosti, solí ( používané na rozmrazenie povrchu ) , mrazu, častých zmien teplôt a zaťažení. Dlhodobé pôsobenie týchto faktorov na železobetón vedie ku korózii tyčí. Účinky korózie výstuže ničia betón a spôsobujú vznik trhlín a prasklín v betóne. Železobetón nie je trvácnym materiálom a preto si vyžadujú častú údržbu a vysoké náklady na opravu.

Okrem iného spôsobuje veľké problémy pri demontáži, spojené s potrebou extrakcie oceľových tyčí z betónu pred jeho drvením.

Tieto problémy boli dôvodom k hľadaniu nových, lepších materiálov na vystuženie betónu s vysokou pevnosťou v ťahu a s vysokou odolnosťou voči korózii.

Ideálnym riešením spĺňajúcim vyššie uvedené požiadavky sú kompozitné tyče FiberoX vyrobené zo skleného vlákna.

Kompozity zo všetkých materiálov majú najvýhodnejší pomer odolnosti k hmotnosti a sú celkovo odolné voči korózii aj v alkalickom prostredí. Okrem iného sú pevným materiálom, nevyžadujú si údržbu a opravu, nie sú problémové pri demontážnych prácach, pretože môžete drviť betón spolu so zapustenými kompozitnými tyčami. Kompozitné tyče sa tak dokonale zapisujú do stratégie vyváženého stavebníctva.

kompozitny roxor vlastnosti

 

KOMPOZITNÉ TYČE – ŠPECIÁLNE POUŽITIE

  • Zariadenia s veľkým výkonom prevádzkované v priemysle ako napr. transformátory, v blízkom kontakte so železobetónom môžu spôsobiť indukovanie prúdov v oceľových vystužovacích tyčiach. Spôsobuje to zrýchlenie ich korózie a rýchlejšiu stratu odolnosti celej konštrukcie. Kompozitné tyče FiberoX nevedú elektrický prúd, preto v nich nevzniká jav indukcie a elektrické zariadenia v ich blízkosti sú prevádzkované bez strát.
  • V objektoch, v ktorých oceľ môže nepriaznivo ovplyvniť prevádzku elektronických zariadení sa vyžaduje použiť nekovové a nemagnetické výstuže. Kompozitné tyče FiberoX okrem toho, že sú elektrickým izolantom, sú aj úplne neutrálne pre elektromagnetické vlny. Preto tiež v značnej spĺňajú vyššie uvedené požiadavky oproti nehrdzavejúcej oceli, ktorá je niekoľkonásobne drahšia.

 

Týka sa to predovšetkým týchto objektov ako napr.:

  • Energetické objekty: rozvádzače, transformátorové stanice vo veľkých závodoch
  • Letiská : budovy pre obsluhu letov, radarové stanice, kontrolné veže 
  • Skúšobné pracoviská a laboratória
  • Nemocnice 
  • Vojenské objekty

KOMPOZITNÉ TYČE FIBEROX – EKONOMIKA

Bežné výhody – menšia hrúbka betónu, menšie logistické náklady, rýchlejšia a jednoduchšia montáž, minimalizácia odpadov a strát.

Kompozitné tyče FiberoX sa vyznačujú 2,5 až 3 násobne vyššou pevnosťou v ťahu oproti tyčiam z ocele triedy AIII - znamená to, že na získanie takého istého stupňa vystuženia môžete použiť kompozitné tyče s menším priemerom oproti oceľovým tyčiam. Použitie menšieho priemeru výstuže umožňuje získať značné úspory vyplývajúce zo zmenšenia hrúbky betónu.

Značná redukcia hmotnosti umožňuje získať ďalšie úspory spojené s nakládkou, vykládkou a uložením tyčí na stavbe. Tieto činnosti môžete bezpečne vykonať ručne, bez použitia špeciálnych zariadení napr. žeriav, vyrovnávačka oceľovej stočenej výstuže a pod.

Navyše kompozitná výstuž FiberoX je vyrábaná aj vo zvitkoch, čo garantuje optimálne využitie celej výstuže bez materiálových strát. Vyhýbame sa aj predĺžovaniu tyčí prostredníctvom ich spojenia. Prepravu takýchto zvitkov môžete zrealizovať aj malou dodávkou – nie je potrebné použiť veľké nákladné vozidlá.

Konštrukčnú železnú výstuž je možné nahradiť pri zmene profilu o stupeň nižší našou FiberoX výstužov  vzhľadom na násobne vyššiu pevnosť materiálu. (zohľadniť Youngov modul pružnosti) Pre použitie ako 100% nosnú výstuž, je potrebné posúdenie statikom.
 

KOMPOZITNÉ TYČE FIBEROX - EKOLÓGIA

Kompozitné tyče FiberoX si nevyžadujú údržbu a opravu, jednoducho sa likvidujú.

Pri výrobe kompozitných tyčí FiberoX sa spotrebuje oveľa menej energie.

Používaním kompozitných tyčí FiberoX navyše obmedzujeme emisiu CO 2.

 

Kompozitné tyče FiberoX spĺňajú všetky požiadavky pre enviromentálne projektovanie a okrem iného napĺňajú koncepciu vyváženého rozvoja.

Enviromentálne projektovanie sa v zásade prekrýva s koncepciou vyváženého rozvoja stavebníctva, podľa ktorej je potrebné:

  • Projektovať objekty s dlhým obdobím prevádzkovania a používať pevné materiály, ktoré si nevyžadujú údržbu a opravu
  • Zabezpečiť jednoduché a ľahké oddelenie od seba rôznych materiálov pri opravách a demontážnych prácach - Využiť materiály s vysokým stupňom recyklácie - Vyhýbať sa materiálom, ktoré generujú problematické odpady
  • Minimalizovať použitie materiálov s vysokou energetickou náročnosťou

 

Kompozitné tyče FiberoX sú pevné, nevyžadujú si údržbu a opravu, sú jednoduché pri likvidácii, negenerujú problematický odpad.

Pri výrobe kompozitných tyčí FiberoX sa spotrebuje oveľa menej energie oproti tradičnej výrobe oceľových výstuží. Predpokladá sa, že pri výrobe daného množstva výstuží, v prípade kompozitov je potrebné len 20 – 30 percent energie, ktorá je vynaložená pri výrobe oceľovej výstuže.

Okrem iného, vďaka redukcii betónu, vyplývajúcej z možnosti zmenšenia hrúbky prekrytia pri použití kompozitných tyčí, navyše obmedzujeme spotrebu energie a emisiu CO 2. Napríklad každá tona cementu emituje cca tonu CO 2.

Kompozitné tyče FiberoX spĺňajú všetky požiadavky týkajúce sa projektovania, nového prístupu ako aj koncepcie vyváženého rozvoja – sú proenvironmentálnym materiálom.

 

 

Čo je to protišmyková preglejka?

Protišmykové preglejky – bezpečný a odolný materiál pre rôzne použitie

 

protišmyk breza

 

Protišmykové preglejky sú špeciálne upravené drevené preglejkové dosky, ktoré majú na jednej strane protišmykovú vrstvu. Táto vrstva zabezpečuje vysokú priľnavosť a znižuje riziko pošmyknutia, čím sa preglejka stáva ideálnym materiálom pre podlahy, plošiny a iné konštrukčné aplikácie v náročných podmienkach.

Zloženie a výroba

Protišmykové preglejky sa vyrábajú z viacerých vrstiev drevenej dýhy, ktoré sú spojené vodovzdorným fenolovým lepidlom. Na vrchnú vrstvu sa aplikuje fenolová fólia s reliéfnou štruktúrou (napr. sieťový alebo hexagonálny vzor), ktorá zabezpečuje protišmykové vlastnosti a odolnosť voči opotrebeniu.

 

Hlavné vlastnosti protišmykových preglejok

  • Protišmykový povrch – zaisťuje bezpečnosť v náročných podmienkach.
  • Vysoká pevnosť a stabilita – odoláva mechanickému namáhaniu a deformáciám.
  • Vodovzdornosť – vhodná na vonkajšie použitie, odolná voči vlhkosti a poveternostným vplyvom.
  • Odolnosť voči chemikáliám a oderu – vhodná na priemyselné a stavebné využitie.
  • Jednoduchá montáž a opracovanie – dá sa ľahko rezať, vŕtať a prispôsobiť požiadavkám projektu.

Druhy protišmykových preglejok podľa typu dreviny

  • Breza – vysoko kvalitná, pevná a odolná, ideálna na náročné aplikácie.
  • Topoľ – ľahšia alternatíva, vhodná pre menej zaťažované plochy.
  • Kombinovaná preglejka (breza + topoľ) – ponúka dobrý pomer medzi hmotnosťou a pevnosťou.
  • Kombinovaná COMBI preglejka (Hevea+Akácia+Eucalyptus) - Plnohodnotná náhrada za brezovú preglejku, lepšia cena

Použitie protišmykových preglejok

Protišmykové preglejky sa využívajú v rôznych oblastiach, kde je potrebná bezpečnosť a odolnosť materiálu:

  • Doprava – podlahy nákladných áut, prívesov a autobusov.
  • Stavebníctvo – plošiny, lešenia, schody a chodníky.
  • Športové a priemyselné objekty – podlahy v halách, skladových priestoroch a športových zariadeniach.
  • Lodný a železničný priemysel – paluby lodí, interiéry vagónov.
  • Poľnohospodárstvo – podlahy v stajniach, skladoch a pracovných priestoroch.

Záver

Protišmykové preglejky sú výbornou voľbou pre aplikácie, kde je potrebná bezpečnosť, odolnosť a dlhá životnosť. Ich široké využitie v priemysle, stavebníctve a doprave robí z tohto materiálu neoceniteľný prvok pre moderné konštrukčné riešenia.

Škárovky – kvalitný drevený materiál pre nábytok a interiérové prvky

Škárovky – kvalitný drevený materiál pre nábytok a interiérové prvky

skarovka smrekova

Škárovka je masívna lepená doska vyrobená z drevených lamiel, ktoré sú k sebe spájané lepidlom a lisované do jednoliateho materiálu.

Tento spôsob výroby zabezpečuje vysokú pevnosť, stabilitu a odolnosť voči deformáciám.

Škárovky sa široko využívajú v stolárstve, nábytkárstve a stavebníctve ako prírodná alternatíva k drevotrieskovým a MDF doskám.

 

Druhy škároviek podľa spôsobu lepenia

 

Škárovky sa delia podľa spôsobu spájania lamiel na dva hlavné typy:

  1. Priebežná škárovka

    • Lamely sú lepené po celej dĺžke bez viditeľných spojov.
    • Doska má jednoliaty vzhľad, čo je ideálne pre reprezentatívne povrchy.
    • Používa sa najmä na výrobu nábytku, pracovných dosiek, schodov či parapetov.
  2. Cinkovaná (dĺžkovo napájaná) škárovka

    • Lamely sú spájané pomocou zubových spojov (cinkovanie).
    • Má vyššiu pevnosť a je cenovo dostupnejšia ako priebežná škárovka.
    • Vhodná na konštrukčné prvky, stolárske dosky, police či dvere.

 

Dreviny používané na výrobu škároviek

 

Škárovky sa vyrábajú z rôznych druhov dreva, pričom každý typ má svoje špecifické vlastnosti a využitie:

  • Dubová škárovka – veľmi pevná a odolná, vhodná na exkluzívny nábytok, podlahy a pracovné dosky.
  • Buková škárovka – tvrdá, pružná a dobre opracovateľná, často sa využíva na schody, stoly a stoličky.
  • Jaseňová škárovka – elastická a pevná, ideálna na moderný nábytok a dizajnové prvky.
  • Smreková a borovicová škárovka – ľahká, cenovo dostupná, vhodná na obklady, dvere a menej namáhaný nábytok.
  • Orechová a čerešňová škárovka – luxusné dreviny s krásnou kresbou, ideálne na dizajnový nábytok a dekoratívne prvky.
  • Hevea - Malajský Dub - vyrába sa z kaučukovníka, krásna a ekonomická alternatíva k Dubovej škárovke

 

Použitie škároviek

Vďaka svojej pevnosti, estetike a variabilite použitia nachádzajú škárovky široké uplatnenie v rôznych oblastiach:

  • Nábytkárstvo – výroba stolov, stoličiek, skríň, postelí a kuchynských liniek.
  • Interiérové prvky – schody, parapety, obklady stien a podlahy.
  • Stavebníctvo – konštrukčné prvky, nosné dosky a dvere.
  • Dekoratívne aplikácie – drevené panely, barové pulty či dizajnové steny.

 

Záver

Škárovky predstavujú výborný materiál pre tých, ktorí uprednostňujú prírodné drevo s vysokou stabilitou a pevnosťou. Vďaka rôznym druhom drevín a spôsobom spracovania sú ideálnym riešením pre široké spektrum projektov od bežného nábytku až po exkluzívne interiérové prvky.

Heraklith – univerzálne izolačné dosky z drevovláknitého betónu

Heraklith – univerzálne izolačné dosky z drevovláknitého betónu

 

agro 1

 

Heraklith je obchodný názov pre špeciálne izolačné dosky vyrobené z drevovláknitého betónu. Tieto dosky sa používajú najmä na tepelnú, zvukovú a protipožiarnu izoláciu stropov, stien a podláh v priemyselných, komerčných aj obytných budovách.

 

Zloženie a vlastnosti dosiek Heraklith:

Heraklith dosky sú vyrobené z dlhých drevených vlákien, ktoré sú cementom alebo inými minerálnymi spojivami. Vďaka tomuto zloženiu majú vynikajúce mechanické vlastnosti a odolnosť voči vlhkosti a ohňu. Medzi hlavné vlastnosti patrí:

  • Tepelná izolácia tepla – efektívne zaberá únikom a prispieva k energetickej úspore budov.
  • Zvuková izolácia – hluk a zlepšuje akustiku v interiéri.
  • Protipožiarna ochrana – odolávajú vysokým teplotám a spomaľujú šírenie ohňa.
  • Odolnosť voči podmienkam vlhkosti – vhodné aj do náročných podmienok, ako sú pivnice či garáže.
  • Ekologické riešenie – vyrobené z prírodných materiálov, ktoré sú recyklovateľné.

Použitie Heraklith dosiek

Heraklith sa využíva v rôznych oblastiach stavebníctva, najmä na:

  • Izoláciu stropov a podhľadov – v podzemných garážach, skladoch či priemyselných objektoch.
  • Izolácia stien a fasád – zlepšuje akustické aj tepelné vlastnosti budov.
  • Izoláciu podláh – zabezpečenie lepšej zvukovej a tepelnej ochrany.
  • Ochrana pred požiarom – používa sa na zvýšenie požiarnej odolnosti konštrukcií.

agro

 

Výhody oproti iným izolačným materiálom

Oproti tradičným izolačným materiálom, ako sú minerálna vlna alebo polystyrén, majú dosky Heraklith kladné v ich robustnosti, pevnosti a dlhšej životnosti. Sú odolné voči mechanickému materiálu, neobsahujú škodlivé látky a nevyžadujú zložitú údržbu.

Záver

Heraklith dosky predstavujú ideálne riešenie pre moderné stavebníctvo, kde je potrebná kombinácia tepelnej, akustickej a požiarnej ochrany. Vďaka ich všestrannosti a ekologickému charakteru sa stále častejšie vyskytujú pri výstavbe a rekonštrukcii budov rôzneho typu.

Podzemné plastové nádrže

Podzemné plastové nádrže

 

AquatecFL ponúka širokú škálu podzemných nádrží vyrobených pomocou rotačného odlievania plastov, čo zaručuje ich kvalitu a odolnosť a vodotesnosť. Tieto nádrže sú na rôzne účely, ako je zber dažďovej vody, akumulácia splaškových vôd (žumpy), použitie v čerpacích staniciach či ako skladovacie nádoby, skladovanie pitnej vody.

Typy podzemných plastových nádrží:

  1. Horizontálne podzemné plastové nádrže (typ TH a THR):

    • Dostupné v objemoch od 2,3 m³ do 6,2 m³.
    • Vyrábané pomocou rotačného odlievania plastov, čo zaručuje ich pevnosť a vodotesnosť.
    • Osádzajú sa na zhutnený podsyp bez potreby betónovania, čo zjednodušuje inštaláciu.
    • Majú revízny otvor s priemerom 600 mm pre jednoduchú kontrolu a údržbu.
    • Certifikované na kontakt s pitnou vodou.th 5,2
  2. Nízkoprofilové podzemné plastové nádrže (typ TD):

    • Navrhnuté pre inštaláciu v plytkých a plochých výkopoch, ideálne miesta s obmedzenou hĺbkou výkopu.
    • Objem 3,2 m³, hmotnosť 140 kg.
    • Vyrobené ako samonosné a 100% vodotesné pomocou rotačného odlievania plastov.
    • Osádzajú sa na zhutnený podsyp bez potreby betónovania, čo znižuje náklady na inštaláciu+
  3. Stojaté (vertikálne) podzemné plastové nádrže (typ T):

    • Vyrobené ako samonosné a 100% vodotesné prevedenie rotačného odlievania plastov.
    • Osádzajú sa na železobetónovú základovú dosku s hrúbkou 15 cm.
    • Majú revízny otvor s priemerom 600 mm pre jednoduchú kontrolu a údržbu.
    • Integrovaný nadstavec umožňuje hĺbku prítokového potrubia približne 500 mm pod terénom.

T2

Aquatec VFL ponúka zákazkovú výrobu atypických plastových nádrží podľa špecifických požiadaviek zákazníka, vrátane statického posúdenia konštrukcie a odborného poradenstva pri použití nádrží na uskladnenie rôznych chemických látok alebo kvapalín rôznej teploty.

Všetky podzemné plastové nádrže od spoločnosti Aquatec VFL sú navrhnuté s dôrazom na kvalitu, odolnosť a jednoduchú jednoduchú, čo z nich robí ideálne riešenie pre rôzne potreby zákazníkov.